Miten monta ruskakuvaa olet julkaissut somessa?
Jonkin verran. Kun lenkkeilen paljon, hienoja maisemakuvia tulee julkaistua.
Kuvaile itseäsi kolmella sanalla!
Tasapaksu. Positiivinen. Aktiivinen.
Luullaanko sinua nimen perusteella venäläiseksi tai ukrainalaiseksi?
Ei suoranaisesti. Saatan kyllä mainita, että olen Ukrainasta kotoisin, aika ylpeästikin. Puhun ukrainaa ja venäjää.
Miten tulit Suomeen?
Tulimme inkerinsuomalaisina paluumuuttajina, kun olin kolmevuotias. Mummoni oli Karjalasta, sodan aikana perhe vietiin keskitysleirille Siperiaan ja sieltä he päätyivät Ukrainaan.
Olet nuoria työllistävän Inspiksen toiminnanjohtaja, millainen oli ensikontaktisi Inspikseen?
Se on hauska tarina! Ystäväni Nikita oli kymmenisen vuotta sitten Ranskassa interraililla, kun sai työkkäristä tiedon, että hänen pitää hakea Inspikseen töihin tai tulee karenssia. Hän pyysi minua esittämään itseään työhaastatteluun. Menin ja juttelin tunnin [silloisen toiminnanjohtaja] Veikko Juutilaisen kanssa, joka pyysi minua työkokeiluun. Minulla ei ollut mitään suuntaa elämässä, ja soitin Nikitalle, että minulla on hyvä fiilis Inspiksestä. Kahden viikon päästä menimme Nikitan kanssa Veikon juttusille, ja kerroin, etten ollut ihan rehellinen. Hän katsoi meitä pilke silmäkulmassa, että "voi pojat, pojat". Lopputulema oli, että molemmat työllistyimme Inspikseen.
Mitä kaikkea tehtäviisi kuuluu?
Koko organisaation pyörittäminen: budjetin ja toimintasuunnitelman laatiminen, työhaastattelut ja yhteispalaverit.
Millaista palautetta saatte kaupunkilaisilta?
Kaikkien mielestä Inspis on positiivinen juttu, meille sanotaan, että teemme tärkeää työtä. Mutta moni yllättyy, että olemme joka vuosi tilanteessa, missä seuraavan vuoden jatko on epävarma. Jos olisi vaikka varma kolmen vuoden rahoitus, se antaisi puitteet paremmalle tekemiselle.
Millaiset hankkeet Inspistä nyt työllistävät?
Tänä vuonna on tullut kaksi uutta aluevaltausta, valkoposkihanhiprojekti ja ukrainalaisten avustuspisteen pyörittäminen Sammonkadulla. Itselleni on oikeasti ekaa kertaa ollut hyötyä kieliosaamisestani.
Edellinen haastateltava Ella Saarikko utelee, minkä taidon haluaisit oppia.
Kitaransoiton.
Hän kiinnostaa vielä, mikä eläin olisit ja miksi.
Pandat ovat aika leppoisia.
Minkä asian hallitset suvereenisti, missä olet täysi tumpelo?
Kokonaisuuksien ja aikataulujen hallitseminen on tosi hyvää. Ruuanlaitossa olen aivan tumpelo.
Mistä olet legendaarisen tunnettu kaveripiirissä?
Siitä, että jos jotain päätän, sen teen. Esimerkiksi, että juoksen sata kilometriä putkeen.
Mihin seuraavista menisit, sukututkimus-, tanssi- vai retkiluistelukurssille?
Tämä on helppo, tanssikurssille, se oli uudenvuodenlupaukseni. Kaikki tanssi kiinnostaa, vaikka joku tulinen tango. Siihen ei ole vielä suostuvaa paria löytynyt.
Jatka lausetta: Vaikka olen aina halunnut, en ole vielä koskaan…
...ajanut ajokorttia. Liikun julkisilla, kävellen tai juosten. Saatan lähteä Ahtialasta tuntia aikaisemmin töihin. Kävellessä tulee reippailtua ja saa ajatukset rullaamaan.
Kuvaile omistamasi tavara, johon liittyy jokin tarina?
Niitä on paljon. Minulla on kenkälaatikko. johon keräilen pieniä tavaroita, joilla on merkitystä. Siellä on esimerkiksi avaimenperä ja ensimmäinen mp3-soittimeni.
Millainen äänimaisema on sinulle mieluisin?
Elektroninen musiikki, se soi usein kun käyn lenkillä.
Mihin tapahtumaan osallistuit viimeksi Lahdessa?
Olin dj-keikalla Mastofestin aikana Projektilan tapahtumassa.
Mikä näkymä Lahdessa hivelee silmääsi?
Auringonlasku Lahdessa näyttää kauniilta.
Mikä tekisi Ahtialasta vielä paremman paikan asua?
Ulkokuntoilulaitteet, niiden parempi huoltaminen.
Mikä perilahtelainen ärsyttää sinua?
Turhaan valittamiseen lahtelaisten ei kannattaisi tuhlata energiaa. Positiivisen kautta ajattelu tuo enemmän.
Gladostsuk heitti haasteen ravintolapäällikkö Jonathan Karvoselle.