Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Lukijalta | Julkinen liikenne on mennyt vaikeammaksi

Asun Riihelässä ja ihmettelen suuresti, kuka suunnittelee linja-autojen reitit. Meitä on täällä paljon asukkaita, joilla ei ole omaa autoa eikä varaa ajella taksilla. On nuoria ja ikäihmisiä, jotka ovat ilman niin sanottua lähikauppaa, jossa asioida.

Ennen täältä meni linja-auto Liipolaan ja siinä pääsi lähelle Launeen Prismaa ja Citymarkettia, jopa Lidl oli lähistöllä.

Nykyisin on mentävä ensin linja-autolla torille, siellä vaihdettava toiseen autoon, jolla sitten pääsee Launeen kaupoille. Takaisin päin on sama juttu kaupasta ostettujen tavaroiden kanssa. Ensin linja-autolla torille, Riihelän bussin odottamista, vaihto siihen ja sitten Riihelään.

Miksi ihmeessä linja Liipolaan meiltä lopetettiin? Kenen päätöksellä? Olisihan voitu tehdä vaikka kysely asukkailta sen tarpeellisuudesta.